Centru Comercial Răscruci
FinisajeConform planuluiRăscruci Retail SRL · Str. Răscruci nr. 7 · București Nord · Retail — structură
Nota șefului de șantier · Vitrinele sunt montate la spațiile 1–4. Stratul de bază al platformei este terminat; stratul de uzură este programat pe 24 septembrie. Două zile în avans.
Stadiu
- Stadiu după cost
- 73%
- Stadiu fizic (din șantier)
- 71%
- Timp scurs din grafic
- 85%
Costul este cu −12 p.p. în urma calendarului. Mai sunt 47 zile până la termenul de recepție și 2.322.000 lei de cheltuit.
De unde vine marja
| Marja din ofertă9.375.000 lei la 10,0% | 937.500 |
| +Marja pe dispozițiile aprobate7 aprobate · 407.275 vândute față de 359.500 cost | 47.775 |
| +Abatere de cost față de bugetul revizuitdepășiri și economii pe 15 articole de cost | 100.500 |
| = Marjă estimată11,1% din 9.782.275 lei | 1.085.775 |
Cele mai mari abateri
| 03 Betoane | (12.000) |
| 08 Tâmplărie exterioară și uși | (9.250) |
| 09 Finisaje | (6.500) |
| 31 Terasamente | 6.750 |
| 23 Instalații HVAC | 13.000 |
Expuneri deschise
Detaliu pe articole de cost
Cost final estimat = cost la zi + rest pe contracte + buget necontractat + expunere pe dispoziții neaprobate + ajustare MP| Buget inițial | Dispoziții aprobate | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 Organizare de șantier | 642.500 | — | 642.500 | 213.000 | 456.250 | 186.250 | 642.500 | — | 71% | 72% |
| 02 Demolări și lucrări existente | 80.500 | — | 80.500 | 78.750 | 72.000 | 6.750 | 78.750 | 1.750 | 91% | 88% |
| 03 Betoane | 1.125.000 | 29.000 | 1.154.000 | 1.166.000 | 995.000 | 171.000 | 1.166.000 | (12.000) | 85% | 83% |
| 04 Zidării | 482.000 | — | 482.000 | 477.250 | 390.000 | 87.250 | 477.250 | 4.750 | 82% | 81% |
| 05 Confecții metalice | 964.500 | 35.750 | 1.000.250 | 1.006.750 | 854.750 | 109.750 | 964.500 | 35.750 | 89% | 84% |
| 06 Tâmplărie și mobilier | 160.500 | 26.000 | 186.500 | 190.250 | 80.500 | 109.750 | 190.250 | (3.750) | 42% | 46% |
| 07 Termo și hidroizolații | 723.000 | 36.000 | 759.000 | 761.750 | 536.750 | 225.000 | 761.750 | (2.750) | 70% | 68% |
| 08 Tâmplărie exterioară și uși | 643.000 | — | 643.000 | 652.250 | 401.500 | 250.750 | 652.250 | (9.250) | 62% | 59% |
| 09 Finisaje | 402.000 | 55.500 | 457.500 | 464.000 | 227.500 | 236.500 | 464.000 | (6.500) | 49% | 47% |
| 21 Stingere incendiu | 321.500 | — | 321.500 | 321.250 | 226.250 | 95.000 | 321.250 | 250 | 70% | 71% |
| 22 Instalații sanitare | 321.500 | 25.750 | 347.250 | 346.500 | 265.750 | 80.750 | 346.500 | 750 | 77% | 74% |
| 23 Instalații HVAC | 402.000 | — | 402.000 | 389.000 | 281.500 | 107.500 | 389.000 | 13.000 | 72% | 75% |
| 26 Instalații electrice | 803.500 | 94.000 | 897.500 | 873.250 | 633.750 | 239.500 | 873.250 | 24.250 | 73% | 70% |
| 31 Terasamente | 643.000 | 57.500 | 700.500 | 693.750 | 626.750 | 67.000 | 693.750 | 6.750 | 90% | 91% |
| 32 Amenajări exterioare | 723.000 | — | 723.000 | 727.250 | 326.250 | 349.250 | 675.500 | 47.500 | 48% | 41% |
| Total — 15 articole | 8.437.500 | 359.500 | 8.797.000 | 8.361.000 | 6.374.500 | 2.322.000 | 8.696.500 | 100.500 | 73% | 71% |
Toate sumele sunt în lei. Rândurile se desfac spre subcontractele, comenzile și situațiile de plată din spatele cifrelor de contractat și de cost real. „Contractat" pe fiecare rând este suma contractelor listate în el; „cost la zi" este suma situațiilor și costurilor directe înregistrate pe el.
Polițe de asigurare ale subcontractorilor pe acest șantier: 22 firme sub contract, 2 cu poliță expirată sau pe expirare.