Centru Chirurgie Ortopedică Ortomed
FinisajeConform planuluiOrtomed Grup SRL · Bd. Dealul Viei nr. 30, corp 2 · Ilfov Vest · Amenajare clinică
Nota șefului de șantier · Tavanele sunt închise în blocul operator; curățenia terminală și echilibrarea aerului sunt programate în săptămâna de 28 septembrie. Trei zile în urmă, în interiorul rezervei de timp.
Stadiu
- Stadiu după cost
- 75%
- Stadiu fizic (din șantier)
- 76%
- Timp scurs din grafic
- 80%
68 zile până la termenul de recepție, cu 3.373.750 lei încă de cheltuit.
De unde vine marja
| Marja din ofertă14.900.000 lei la 11,5% | 1.713.500 |
| +Marja pe dispozițiile aprobate8 aprobate · 693.888 vândute față de 616.750 cost | 77.138 |
| +Abatere de cost față de bugetul revizuitdepășiri și economii pe 12 articole de cost | 65.000 |
| = Marjă estimată11,9% din 15.593.888 lei | 1.855.638 |
Cele mai mari abateri
| 05 Confecții metalice | (8.750) |
| 26 Instalații electrice | (5.000) |
| 07 Termo și hidroizolații | 8.000 |
| 06 Tâmplărie și mobilier | 11.000 |
| 02 Demolări și lucrări existente | 13.250 |
Expuneri deschise
- Nicio lucrare neaprobată în execuție, niciun subcontractor care facturează înaintea producției, toate polițele în termen.
Detaliu pe articole de cost
Cost final estimat = cost la zi + rest pe contracte + buget necontractat + expunere pe dispoziții neaprobate + ajustare MP| Buget inițial | Dispoziții aprobate | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 Organizare de șantier | 1.366.000 | — | 1.366.000 | 465.000 | 1.063.500 | 302.500 | 1.366.000 | — | 78% | 77% |
| 02 Demolări și lucrări existente | 478.500 | — | 478.500 | 465.250 | 441.500 | 23.750 | 465.250 | 13.250 | 95% | 95% |
| 03 Betoane | 205.000 | 38.750 | 243.750 | 247.250 | 222.750 | 24.500 | 247.250 | (3.500) | 90% | 89% |
| 05 Confecții metalice | 273.500 | 158.250 | 431.750 | 440.500 | 381.500 | 59.000 | 440.500 | (8.750) | 87% | 90% |
| 06 Tâmplărie și mobilier | 820.000 | — | 820.000 | 809.000 | 434.000 | 375.000 | 809.000 | 11.000 | 54% | 57% |
| 07 Termo și hidroizolații | 205.000 | 60.250 | 265.250 | 257.250 | 196.750 | 60.500 | 257.250 | 8.000 | 76% | 74% |
| 08 Tâmplărie exterioară și uși | 888.000 | — | 888.000 | 889.750 | 637.500 | 252.250 | 889.750 | (1.750) | 72% | 69% |
| 09 Finisaje | 2.323.000 | 135.000 | 2.458.000 | 2.433.500 | 1.512.000 | 942.250 | 2.454.250 | 3.750 | 62% | 63% |
| 21 Stingere incendiu | 410.000 | 27.000 | 437.000 | 432.500 | 350.250 | 82.250 | 432.500 | 4.500 | 81% | 77% |
| 22 Instalații sanitare | 956.500 | 67.500 | 1.024.000 | 1.024.000 | 822.500 | 201.500 | 1.024.000 | — | 80% | 82% |
| 23 Instalații HVAC | 2.459.500 | 27.000 | 2.486.500 | 2.443.000 | 1.992.750 | 450.250 | 2.443.000 | 43.500 | 82% | 82% |
| 26 Instalații electrice | 2.801.500 | 103.000 | 2.904.500 | 2.884.250 | 2.309.500 | 600.000 | 2.909.500 | (5.000) | 79% | 82% |
| Total — 12 articole | 13.186.500 | 616.750 | 13.803.250 | 12.791.250 | 10.364.500 | 3.373.750 | 13.738.250 | 65.000 | 75% | 76% |
Toate sumele sunt în lei. Rândurile se desfac spre subcontractele, comenzile și situațiile de plată din spatele cifrelor de contractat și de cost real. „Contractat" pe fiecare rând este suma contractelor listate în el; „cost la zi" este suma situațiilor și costurilor directe înregistrate pe el.
Polițe de asigurare ale subcontractorilor pe acest șantier: 18 firme sub contract, 0 cu poliță expirată sau pe expirare.